mahramaneh
29 آبان 1401 - 16:30

موج سواری رسانه‌های بیگانه در فضای مجازی

امام جمعه کرمان گفت: رسانه‌های بیگانه در فضای مجازی با بال و پر دادن به مسائل به دنبال بزرگ نمایی آن‌ها هستند.

حجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان در آیین سلسله درس های"اخلاق در مکتب شهید سلیمانی" ویژه مدیران دستگاه‌های اجرایی استان کرمان که به میزبانی اداره کل ورزش و جوانان استان در محل بیت الزهرای کرمان برگزار شد، به بحث سلامتی اشاره کرد و گفت: هرچیزی چاره‌ای دارد و چاره صحت و سلامتی، مواردی از قبیل، خواب کم و به اندازه، نیاز جسم، کم خوری، کم حرفی و ... است.

خلاق در مکتب شهید سلیمانیاو افزود: از نگاه دینی برای اینکه به جایگاهی برسیم حق نداریم زیاد تلاش کنیم؛ چراکه این امر با اخلاق دینی سازگاری ندارد.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه به دنبال به ریاست رسیدن، بسیار زشت و زننده است که یک آدم مسلمان خود را خم کند، تصریح کرد: روایات، نفس جاه‌طلبی را نفی کرده اند و کار بدی پنداشته اند و دسته دیگری از روایات تلاش و دست وپا زدن برای ریاست را نا پسند می‌دانند.

او بیان داشت: نباید کسی دوست داشته باشد، کفشی پشت سرش صدا کند؛ یعنی کسانی که تیم تشکیلاتی را پشت سر خود راه می‌اندازند تا خود را بزرگ قلمداد نمایند که این کار در روایات بسیار مورد نکوهش قرار گرفته؛ چراکه جلوه‌هایی از ریاست طلبی است.

حجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه در قرآن کریم آمده است "بهشت از آن کسانی است که نه اراده برتری جویی در دنیا دارد و نه اهل فسادند"، افزود: کسی که می‌خواهد قیامت داری کند، نباید خود را بالا و برتر بداند.

نماینده ولی فقیه در استان به بیان ویژگی‌های آخرت محوری پرداخت و گفت: آخرت محوری ویژگی‌هایی دارد نظیر اینکه، نباید دنبال برتری جویی باشید و برای قیامت جالب نیست که مقصد خواهی، ریاست طلبی و فساد کنید.

آخرت محوریحجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی افزود: برخی‌ها به اسم انقلاب و خدمت به مردم و اسلام کاری انجام می‌دهند که در واقع در قلبشان ردی از هوا و هوس است؛ بنابراین هر شخص نسبت به خود شناخت کافی دارد و با نگاه کردن به دعوا‌هایی که در جامعه رخ می‌دهد، برایش محرز می‌شود که غالب این دعواها، تامین غرایض شخصی است.

او با اشاره به اینکه این غرایض شخصی، خدا محوری نیست، تصریح کرد: این موضوعات ضد ارزش هستند و رنگ و بوی خدایی ندارند و طبق فرموده سردار دل‌ها که گفته اند، شما کارتان را انجام دهید خواه کسی ببیند و خواه نبینند؛ ولی کسی که باید ببیند، می‌بیند.

امام جمعه کرمان بیان داشت: ریاست طلبی معضل بزرگی است که نه تنها آخرت را از آدم می‌گیرد؛ بلکه صحت دنیا را از بین می‌برد و ایجاد مشکل می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین علیدادی سلیمانی به کم حرفی اشاره کرد و گفت: باید به اندازه حاجت، زبان به سخن گشود و از زیادی، پرگویی و بیهوده گویی پرهیز کرد، کم را در دستور کار قرار دادن محسناتی دارد که بر کسی پوشیده نیست.

او افزود: کم حرفی باعث می‌شود آدمی ارتباط بیشتر و موثر تری بگیرد و با بیشتر گوش دادن بر اطلاعات افزوده‌تر می‌شود و کسانی که بیشتر صحبت کنند به راحتی مورد ارزیابی وسنجش دیگران قرار می‌گیرند.

کم حرفینماینده، ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه جملات منطقی تر، مناسب‌تر و بهتری را با کم حرف زدن و بیشتر گوش دادن، می‌توان ادا کرد، تصریح کرد: حکمت سکوت اختیار کردن نیز بر کسی پوشیده نیست.

او خطاب به حاضران بیان داشت: در قیامت به قدری از گفته هایتان بازخواست می‌شود که دیگر به مراحل بهتر و دلخواه‌تر نمی‌رسید؛ لذا مومن کم حرف و پرکار و منافق پرحرف و کم کار است که حتی در روایات از آن به صراحت نام آورده شده است.

نماینده ولی فقیه در استان با اعلام اینکه برای کم حرف زدن، صحت روح و روان نیاز است، گفت: برای مثال، رسانه‌های بیگانه در فضای مجازی به راحتی یک نکته کوچک و لغزشی را که کمی ایراد داشته باشد، مثل مگس گسترش می‌دهند و به آن بال وپر می‌دهند و بزرگ نمایی می‌کنند.

امام جمعه کرمان افزود: مگس هرچه خوبی و تمیزی که باشد را نمی‌بیند؛ ولی زنبور عسل به دنبال تمیزی و شهد گل است؛ لذا مومن باید مثل زنبور عسل باشد و به دنبال پلشتی‌ها نرود، ولی متأسفانه برخی از مومن نما‌ها مانند مگس هستند و دنبال نقطه ضعف می‌گردند.

باشگاه خبرنگاران جوانکرمانکرمان

شناسه خبر: 869025