mahramaneh
26 مرداد 1401 - 08:53

آتش به ۱.۵ هکتار از جنگل‌های گلستان خسارت زد

گنبدکاووس - ایرنا- فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: وقوع هشت فقره آتش‌سوزی نقطه‌ای ناشی از گرمای هوا و بی‌احتیاطی مردم از شنبه هفته جاری تاکنون به ۱.۵ هکتار از جنگل‌های طبیعی و دست کاشت و مراتع استان خسارت زد.

سرهنگ عیسی گلبینی روز ‌چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: چهار فقره از این آتش سوزی‌ها به مساحت پنج هزار و ۳۰۰ متر مربع مربوط به جنگل‌های طبیعی گرگان و مراوه‌تپه و سه فقره هم به مساحت ۹ هزار و ۴۸۹ متر مربع مربوط به جنگل‌های دست کاشت بندرگز و مراوه‌تپه بود.

وی افزود: همچنین آخرین حریق اعلامی به وسعت ۷۰۰ متر مربع در مراتع مراوه‌تپه عصر روز گذشته با تلاش نیروهای منابع طبیعی و مردم محلی مهار شد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: تمام ۵۰۰ نیروی یگان حفاظت منابع طبیعی با توجه به تداوم گرمای هوا تا پایان هفته در تمام شهرستان‌های استان آماده باش هستند تا با اطلاع از کوچکترین موارد آتش‌سوزی وارد عمل شوند.

سرهنگ گلبینی ادامه داد: علاوه بر این نیروها، با ۴۰ نفر در گلستان به عنوان دیدبان حریق به مدت سه ماه فصل تابستان قرارداد بسته شده تا در صورت مشاهده آتش سوزی‌های نقطه‌ای ضمن اطلاع رسانی به نیروها منابع طبیعی در کمترین زمان اقدامات اولیه برای مهار آتش را انجام دهند.

وی عامل اصلی آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگلی و مرتعی استان گلستان را انسانی اعلام کرد و از مردم خواست از آتش افروزی در جنگل خودداری کرده و یا در صورت روشن کردن آتش نسبت به خاموش شدن آن اطمینان حاصل کنند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: مردم در صورت مشاهده هرگونه حریق در سطح عرصه‌های جنگلی و مرتعی می‌تواند برای اطلاع رسانی به نیروهای یگان حفاظت استان با شماره ۱۵۰۴ تماس بگیرند تا در کمترین زمان با حضور در محل نسبت به مهار آتش اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، گلستان بیشترین جنگل‌های سوزنی برگ کشور را دارد و در ماه‌های گرم سال این جنگل‌ها مانند انبار باروت بوده و با کوچکترین جرقه‌ای شعله‌ور می‌شود و عمده آتش سوزی‌های فصل تابستان در استان هم ناشی از آتش زدن عمدی و یا سهوی اراضی کشاورزی و سرایت آن به جنگل است و در داخل جنگل‌ها آتش سوزی کمتر و به ندرت رخ می‌دهد.

گلستان با مساحتی در حدود ۲ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۱۳۰ هکتار از شمال با ترکمنستان، از شرق با خراسان شمالی، از غرب با مازندران و جنوب با سمنان همسایه است.

این استان مرزی دارای تنوع اقلیمی از نیمه مرطوب معتدل تا نیمه خشک و گرم است و منابع طبیعی متنوعی شامل کوهستان های مرتفع، دشت هموار، مناطق پست، شوره زار و دریا دارد.

اراضی زیر پوشش اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان افزون بر یک میلیون و ۳۹۷ هزار و ۲۴۴ هکتار بوده که شامل ۴۵۲ هزار هکتار جنگل، ۸۶۲ هزار هکتار مرتع (شمال استان)، ۲۰ هزار هکتار اراضی ساحلی و اراضی مستثنیات و ۶۲ هزار و ۴۲۰ هکتار اراضی موات است.

منبع: ایرنا
شناسه خبر: 605449